77
1152909

KUNGLIG SPEGEL, av Burchard Precht, levererad 1706 till Ulrika Eleonora d y och Hedvig Sofias audiensrum i Kungshuset.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Skulpterat, förgyllt och bronserat trä. Krön med krona och akantusblad. Ramverk med blad och blommor. Bakstycket märkt med Husgerådskammarens inventarienummer "12, 13, 155 och 20 HGK". Höjd 77, bredd 50 cm.

Ursprungligen spegellampett, ljusarm saknas. Senare spegelglas.

Proveniens

Kungshuset, Riddarholmen 1706:
Husgerådskammarens räkenskaper 1706, Slottsarkivet
Fol 146:
”12. Åtta stycken Ovale Spegel liusplåtar med förgylte Bilthuggare ramar omkring a 24 Dr. Smt. Stycket 192.- -”
Fol 158 Kvittens. Leveransen daterad 8 mars 1706:
”…gelifert 8 stück Licht Platen geschnitten von bilthauwer arbeit und mit erbreni /äkta förgyllning/ uergüldet ein in dar mit einen arm und Spegelglaβ welche gekommen in ihre Könichliche hoheiten der herzoginnen audiens sahl: bedungen daβ stück 24 Dr Silber münt.

Summa 192 Dr Silber

Stockholm d. 24 marti 1706

Burchard Prech".

Burchard Precht levererad 1706 åtta spegellampetter till Ulrika Eleonora d y och Hedvig Sofias (Karl XII:s systrar) gemensamma audiensrum i Kungshuset (Wrangelska palatset) på Riddarholmen.
Det röda inventarienumret ”N: 13” är från 1806, då spegellampetten hängde i ett av rummen längs korridoren i bottenvåningens entresol, sydöstra flygeln på Stockholms slott. Riktigt vad det rummet då användes till är inte klarlagt, men förmodligen var det bostadsrum för någon i uppvaktningen.
Den andra röda märkningen (155) är tillkommet mellan 1806 och 1878.
HGK 20 hör till den nummerserie som blev klar 1878, men i det inventariet är spellampetten antecknad som avskriven och såld redan 1877.