8
1127961

KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska, 1780-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Gråmålade och bronserade. Oval stoppad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Signerade IMS. Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 44, höjd 91 cm.