827
1133824

TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Fyra flata och två djupa. Dekor i famille rosefäger av figurscener från hovlivet samt i underglasyrblått. Diameter 23 cm.

Slitage av förgyllning, smärre färgbortfall. Fåtal med nagg och sprickor.