834
1139363

KAFFEKANNA med LOCK samt tre KOPPAR med fyra FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor av landskapsvyer i sepia mot mörk blå stjärnbeströdd bård. Kaffekannans höjd 24 cm.

Slitage, ett fat med spricka.

Proveniens

Countess Ann Marie Ramel, born Wachtmeister af Johannishus (1931-2017), Trolle Ljungby, Skåne, Sweden, thence by descent.