843
1141030

SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. Daterad AH 1279 dvs 1879-1880. Zill-I Sultan.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

daterad AH 1297/1879-80. Rik dekor i emaljfärger och guld av lotus mot blå fond, figurscener respektive naturscener i reserver. Förgylld rundel på två sidor av skålen med namnen och titlarna för Zill-I Sultan. Diameter 14,5 cm.

Nagg.

Proveniens

Made in 1879-80 for Zill I Sultan.

Compare: The "Blue" Service of Zill-I Sultan, Christies October 2001, Lot no 306.