86
1147526

SPEGEL OCH KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Vitmålade, förgyllda och bronserade. Skiva av vit marmor. Spegel med antikiserande gouacher. Ramverk med snidade lagerblad. Ben med meanderbård och fjällsnitt. Sockel med porfyrimitationsmåleri. Spegelns höjd 164, bredd 80 cm. Bordets längd 70, bredd 37,5, höjd 78,5 cm. Total höjd 242,5 cm.

Skivan med skada och lagning. Smärre dekorskador och slitage.