884
1141451

FAT, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Dekor i underglasyrblått av hjortar i landskap inom radiella fält. Diameter 20,2-21,5 cm.

Slitage, glasyrnagg, nagg, fåtal med sprickor och ifyllda nagg.