Madeleine Pyk – en samling F769
889
1141142

KOPPAR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med mingmärke i botten. Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap. Diameter ca 8,4 cm.

Ytslitage.

Proveniens

The Hatcher Collection, Christie's June 1984.