904
1138752

KOPPAR, sex (2+2+2) stycken, med FAT, fem (2+2+1) stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, figurer i landskap och blommor. Diameter på fat 13-13,6 cm. Höjd på kopp 5-5,5 cm.

Slitage, glasyrnagg, smärre nagg.

Proveniens

Marchant & Son, London.