94
1145283

LÄKTARLAMPETTER, för ett ljus, ett par, från Gustav III:s opera (1782-1892), utförda på 1800-talet.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Furu och pastellage, bronserade. Sköldformad med upprullade sidoflikar i beslagsornamentik. Ljushållare av metall. Höjd 48, bredd 17 cm.

Lagningar. Kompletterad. Sekundära ljushållare.

Proveniens

Lampetterna har suttit på en läktabröstning till en av raderna på den Gustavianska operan, ofta kallad Gustav III:s opera eller bara Gamla operan. Denna låg vid Gustav Adolfs torg, på samma plats som nuvarande Kungliga operan. Arkitekten var den välkände Carl Fredrik Adelcrantz, som tidigare ritat bland annat Drottningholms slottsteater. Operan invigdes 1782 och på den hölls, efter franskt mönster, även maskeradbaler. Det var på en sådan bal som Gustav III blev mördad den 16 mars 1792. Den Gustavianska operan revs 1892 för att ge plats åt dagens operahus. I och med rivningen kom lösa dekordelar ut på marknaden och förekommer sällan på auktion.
Läktarlampetterna har ärvts i en svensk privat familj.

Stadsmuseet i Stockholm har en likadan lampetter från Gustavianska operan, som inköptes av Stadsmuseet 1936.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

374. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK