103
1182838

PATEK PHILIPPE, Calatrava

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 360 - 14 000 USD
Klubbat pris
780 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23
PATEK PHILIPPE, Calatrava

Storlek: 35 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber 12'''400
År: cirka 1960
Glas: plexiglas
Armband: metallänk
Referensnummer: 2509
Serienummer: 729'314
Boettnummer: 2'605'635
Tillbehör: certifikat, box

For detailed condition report, please contact specialist.

Patek Philippe Calatrava är en av värdens mest ikoniska klockmodell, den lanserades för första gången 1932 och har sedan dess varit ett givet inslag i Patek Philippes kollektion. Calatrava är en tidlös och elegant klockmodell som har tillverkats i främst ädelmetaller men ett litet antal är producerade i stål och dessa är särskilt efterfrågade.

Auktionens Calatrava är en mycket eftersökt referens 2509 i stål. Referensen tillverkades under 50 och 60-talet och den totala produktionen var relativt låg, enligt uppgift har färre än 20 i stål förekommit till försäljning på andrahandsmarknaden. Den utmärker sig med sin vattentäta skruvboett och tilltalande storlek på 35mm.

Klockan kommer direkt från ursprungliga ägaren som köpte den i Stockholm 1960, extra intressant blir klockan eftersom den kommer med sitt ursprungliga etui och certifikat.