Important Timepieces 618

Dags för inlämning och värdering!

12 november är det åter dags för Nordens regerande klockauktion, Important Timepieces – nu har inlämningen börjat! Om du har en exklusiv klocka som du vill värdera och sälja så är vår internationellt uppmärksammade klockauktion rätt plats då Bukowskis Important Timepieces både är störst i Skandinavien och har en internationell köpstark kundkrets. Välkommen att kontakta oss idag!

Läs om resultaten från vår senaste auktion här >

När är det visning och auktion?

Visning: 7-11 november på Berzelii Park i Stockholm
Auktion: 12 november på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Exempel på klockor som våra kunder söker

Rolex Daytona s.k. ”Paul Newman”
Omega Speedmaster från 1950-talet
Patek Philippe, kronograf
Jaeger-LeCoultre Memovox Polaris 1960-tal
Rolex, Submariner, ”Comex”, Ref nr. 5514
Patek Philippe, Nautilus från 1970-tal
Longines, Charles Lindbergh ca 1930
Heuer Monaco Chrono matic ca 1970
Audemars Piguet Royal Oak från 1970-tal
Klockor med unik proveniens t.ex. militär eller kunglig

  • Carl  Palmegren
    Carl Palmegren
    Ansvarig specialist klockor
    +46 (0)739 40 08 23
  • Johanna Graflund
    Johanna Graflund
    Värderare, biträdande klockspecialist
    +46(0)704-557104