11
1182045

Ib Kofod Larsen

(Danmark, Född 1921)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ib Kofod Larsen
(Danmark, Född 1921)

sideboard, modell "FA-66", Faarup Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal.

Teak, fyra lådor och fyra dörrar, tre sektioner med en lös hylla, en sektion inredd med fem utdragslådor. Stämpelmärkt på baksidan. Längd 230 cm, djup 49,5 cm, höjd 76,5 cm.

Obetydligt slitage.