Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
13
1182831

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

Bord, "Oval 96", Knoll International, efter 1961.

Oval skiva med fasad kant, fanerad i valnöt, pelarben i svartlackerad metall med fyrdelad förkromad fot, höjd 72 cm, längd 195 cm, bredd 120 cm.

Smärre slitage och repor.

Modellen formgiven år 1961.