13
1182831

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

bord, "Oval 96", Knoll International, efter 1961.

Oval skiva med fasad kant, fanerad i valnöt, pelarben i svartlackerad metall med fyrdelad förkromad fot, höjd 72 cm, längd 195 cm, bredd 120 cm.

Smärre slitage och repor.

Modellen formgiven år 1961.