155
1178468

Antanas Sutkus

(Litauen, Född 1939)
Antanas sutkus, "a morning bus, vilnius,1972".

"A Morning Bus, Vilnius,1972"

Signerad Antanas Sutkus a tergo. Gelatinsilverfotografi bildyta 50,5 x 40,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

746 - 932 EUR

Klubbat pris:
6 500 SEK
Proveniens

Förvärvad direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Antanas Sutkus, “Fotografijos/Photographs 1959– 1999”, 2000, avbildad sid 45.
Diane Neumaier och Jane Voorhees, "Beyond Memory: Soviet Nonconformist Photography and Photo-related Works of Art", 2004, avbildad.
Antanas Sutkus, “Lietuvos Žmonės/People of Lithuania”, 2015, avbildad sid 113.

Övrigt

I hemlandet Litauen har Antanas Sutkus haft stor, om inte avgörande, betydelse för fotografiets utveckling. Han föddes 1939 och som 30-åring grundade han en intresseorganisation för fotografer, den enda i sitt slag i dåvarande Sovjetunionen.

2001 fick Antanas Sutkus 100 000 kronor från Hasselbladstiftelsen. Pengarna skulle gå till att dokumentera och konservera det enorma arkiv som Antanas Sutkus har byggt upp i Litauen. Över 700 000 bilder från åren 1959-1989.

  • Sutkus är motsvarigheten till vad Christer Strömholm var i Sverige. Han är en guldgruva när det gäller Sovjet- och Östeuropafotografi, berättar Hasse Persson på Hasselblad Center.

Bilderna är tagna under lång tid och oftast i vardagliga miljöer. Motiven är människor, många är barn. En bildsvit visar människor som lyckades överleva koncentrationsläger. En annan filosofen Jean-Paul Sartre när han besökte Litauen 1965.

  • Sutkus har en worldappeal, han talar till människor över hela jordklotet med sitt humanistiska uttryck. Han kommer absolut att få en plats i fotohistorien som en av 1900-talets stora fotografer, tror Hasse Persson. Text Charlotte Ågren, Helsingborgs dagblad, september 2004
Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57