16
1184020

Sam Larsson

(Sverige, 1910-1998)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Sam Larsson
(Sverige, 1910-1998)

"Fenix" Dux, vilfåtölj, 1960-tal.

Benställning i borstat stål, armlän och nackkudde klädda i läder, fast stoppad sits i originalcanvas, justerbar sittställning, höjd 70-94 cm, längd ca 158 cm.

Slitage och fläckar.

Produktkatalog från Bra Bohag, 1967/68, se modellen avbildad. Fenix var då en nyhet.