Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
17
1184018

Anders Pehrson

(Sverige, 1912-1982)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Anders Pehrson
(Sverige, 1912-1982)

"Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal.

Benställning i svarvad vitlackad aluminium, bordsskiva i transparent vit plast, en ljuskälla inbyggd i bordsskivan, etikettmärkt Ateljé Lyktan, höjd 48 cm, diameter 89 cm.

Slitage.