187
1189000

Meta Isæus-Berlin

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Meta Isæus-Berlin
(Sverige, Född 1963)

"The Cave"

Signerad MI-B samt Meta Isaeus-Berlin och daterad 2011 a tergo. Duk 180 x 180 cm.

Baukunst Galerie, Köln, "Moon Dreams", 8 september - 11 november 2011.

Mörkret omsluter de ljusa gnistrande stalagmiterna i grottans innersta rum. Det flödande måleriet fångar doften av fukt och mineraler. I bergrummets mitt droppar vatten och ljuset strålar in från en öppning i taket, där skapas nya formationer av blänkande kristall. Med en speciell energi och en målerisk sensualitet har Meta Isaeus-Berlin utformat ett alldeles eget bildspråk. Kompositionen bygger ofta på speglingar och förskjutningar i tillvaron vilket skapar en spänning i motivet och en svindlande känsla i bildrummet.
Isaeus-Berlin tog examen från Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1993. Målningen ”the Cave” är utförd under mitten av 1990-talet då konstnären gradvis övergick till måleriet efter att under tidigare år främst ha arbetat med installationer. Sedan 2006 då Isaeus-Berlin hade en stor separatutställning på Liljevalchs Konsthall har måleriet varit den dominerande uttrycksformen. I den pågående utställningen på Waldemarsudde, ”Nattlogik” (5 oktober 2019 – 16 februari 2020), har hon dock återgått till installationskonsten i kombination med nygjorda målningar.
Meta Isaeus-Berlins måleri har kallats för intelligent och passionerat. I Sverige har hennes konst ställts ut på bland annat Bror Hjorths hus, Borås konstmuseum och Liljevalchs konsthall. Hon har även visats i Venedig, Köln, Hong Kong, Miami och Barcelona.