1172853

Piero Fornasetti

(Italien, 1913-1988)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Piero Fornasetti
(Italien, 1913-1988)

Tallrikar, 6 st "Piscibus", Milano, Italien.

Porslin, tryckt och målad dekor av olika fiskar, stämplade i svart samt en i blått: "PISCIBUS FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY 1955" med olika nummer: 1, 1, 3, 3, 4 och 5. Diameter 25,5 cm.

Några med smärre kantslitage.

Formgivare