203
1188172

Håkan Rehnberg

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
47 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Håkan Rehnberg
(Sverige, Född 1953)

Utan titel

Signerad Håkan Rehnberg och daterad 2001 a tergo. Olja på akrylglas 115 x 100 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Håkan Rehnberg är en av Sveriges mest tongivande konstnärer, skriver Moderna Museet på sin hemsida, och fortsätter: “Sedan decennier skapar han ett måleri som förenar en ovanlig formell precision med ett intresse för sinnlighetens grundläggande möjligheter.”
Han studerade på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1975–1980 och på Cité des Arts i Paris 1984–1986, men debuterade som konstnär redan på 1970-talet. Med utställningar på tunga gallerier som Galerie Forsblom i Helsingfors, Galerie Nordenhake i Stockholm och Berlin, Galerie Barbara Oberem i Bonn, Galleri Bo Bjerggaard i Köpenhamn och Galerie Anhava i Helsingfors, är han idag en av Nordens främsta konstnärer. Han har ställt ut på ett stort antal museer i Sverige och utlandet. Han var också nominerad till Carnegie Art Award 2002.
Håkan Rehnberg målar gärna på plexiglas, för att befria målningarna från dukens tyngd och textur och framhäva måleriets flytande och obestämda karaktär. På sandblästrat akrylglas applicerar han oljefärg i flera lager och använder sedan en palettkniv för att frilägga olika plan och detaljer. Även om målningarna kan framstå som spontana, skapar tekniken han jobbar med fokus och koncentration, där varje målning avslutas i en enda session. Måleriets lyriska stämning accentueras av Rehnbergs kraftfulla, uttrycksfulla penseldrag. Han målade från början på plåt och skapar också stora, monumentala skulpturer och installationer, ibland som komplement till målningarna.
Håkan Renberg finns representerad på bland annat Moderna Museet och Göteborgs Konstmuseum och har ställt ut på Sydneybiennalen 2010, Nationalmuseum 2009, Kunsthall Charlottenborg 2008, Moderna Museet i Stockholm 2003, Liljevalchs Konsthall i Stockholm 2002 och på Rooseum i Malmö 1999.

Konstnär

Håkan Rehnberg, svensk målare och skulptör. Fil.kand 1975. Studier vid Kungliga Konsthögskolan 1975-1980 (tf Professor där 1994-1996) Cité des Arts, Paris 1984-1986. Han konst balanserar på gränsen mellan att avslöja och dölja. Färgen används som ett kamouflage eller för att lyfta fram det som inte syns med blotta ögat. Rehnberg använder sig gärna av plexiglas, som befriar målningarna från dukens tyngd och textur och som framhäver måleriets flytande och obestämda karaktär.