208
1187390

Katherine Bernhardt

(USA, Född 1975)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Katherine Bernhardt
(USA, Född 1975)

"Amaizight Landscape"

Signerad Katherine Bernhardt och daterad 2012 a tergo. Duk 153 x 122 cm.

Proveniens

Loyal Gallery, Stockholm.

Loyal Gallery, Stockholm, "NOMAD", 13 april – 18 maj 2012.

I Katherine Bernhardts utställning "NOMAD" på Loyal Gallery 2012 visades två olika serier av målningar, hennes omisskännliga porträtt inspirerade av modebilder samt en serie målningar inspirerade av handvävda marockanska mattor sk. Beni Ourain. Mattorna vävs av folkstammar i Atlasbergen, varje matta är helt unik och med ett eget mönster. I målningen "Amaizight Landscape" har konstnären verkligen lyckats fånga den mjuka mattans struktur med expressiva penseldrag och tjocka färglager.