21
1189944

Henrik Thor-Larsen

(Danmark, Född 1932)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Henrik Thor-Larsen
(Danmark, Född 1932)

"Ovalia", fåtölj, Torlan AB, Staffanstorp 1960-70-tal.

Glasfiberarmerad polyester, orange sammetsklädsel, fot i aluminium, fåtölj, höjd ca 130 cm, bredd ca 95 cm, djup ca 95 cm,

Renoverad och omklädd.

Fåtöljen är den första upplagan som producerades från 1968 till början av 1970-talet.