Madeleine Pyk – en samling F769
225
1188374

Maria Nordin

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Maria Nordin
(Sverige, Född 1980)

"De Obekväma II"

Diptyk. Utförd 2016. Akvarell 98 x 57 cm vardera.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Kulturens Hus, Luleå, "Maria Nordin Nollpunkt",
11 juni – 20 augusti 2016.

Maria Nordin tog examen vid Kungliga konsthögskolan 2010. Året efter tilldelades hon Beckers konstnärsstipendium och utmärkelserna och lovorden har sedan dess avlöst varandra. Maria Nordins fascinerande och skickligt utförda akvarellmålningar har bland annat visats på Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, på Galleri Magnus Karlsson i Stockholm och på Moderna Museet i Malmö.