251
1189002
Per Kirkeby
(Danmark, 1938-2018)

"Ghosts"

Signerad Per Kirkeby och daterad 1986 a tergo. Olja på linne 200 x 130 cm.

Utropspris:

800 000 - 1 000 000 SEK

74 557 - 93 197 EUR

Klubbat pris:
820 000 SEK
Tilläggslista

Upptagen och avbildad i "Per Kirkeby: Paintings 1978-1989, Catalogue Raisonné, Volume II", 2016

Proveniens

Pamela Auchincloss Gallery, Santa Barbara.
Privatsamling, Sverige.

Pamela Auchincloss Gallery, Santa Barbara "Per Kirkeby", 25 november - 24 december 1986.

Ane Hejlskov Larsen, "Per Kirkeby: Paintings 1978-1989, Catalogue Raisonné, Volume II", 2016, upptagen som nr M 850 och avbildad sid 450.

Övrigt

När Per Kirkeby gick bort 79 år gammal i maj 2018 så lämnade han efter sig en mängd fantastiska målningar, skulpturer i tegel och brons, grafik, teckningar, texter och videoverk. Kirkeby var en oerhört kreativ och modig konstnär. Han betraktas som Danmarks främsta 1900-talskonstnär och har en självklar plats i den internationella konsthistorien som en av de mest betydande målarna och skulptörerna i Europa. Tidigt i karriären ägnade han sig åt popkonst för att sedan övergå till mer abstrakt expressionistiskt måleri. På 1960-talet kopplade hans performancekonst ihop honom med kända Fluxus-konstnärer som Joseph Beuys och Nam June Paik. Det stora genombrottet kom 1978 när Kirkeby medverkade på Venedigbiennalen där den internationella publiken fick upp ögonen för hans konst.
Som ung studerade han geologi och det intresset kan förnimmas i alla hans konstnärliga uttrycksformer. Sina motiv fann han i landskapet och naturen. Målningarna har alla en stark struktur, med drivna penseldrag, skikt på skikt av former och linjer som bildar sin egen topografi. Kirkebys tegelskulpturer har en direkt koppling till den danska jorden. Med hjälp av den brända leran skapade han stora rumsinstallationer på gränsen mellan skulptur och arkitektur. Ett fint exempel på det är skulpturen ”Wanås” som skapades till Wanås skulpturpark 1994. De mindre skulpturerna knådade han själv fram ur leran, spåren efter hans fingrar är fortfarande synliga i de tunga bronsavgjutningarna.
Kirkeby har under sitt femtioåriga konstnärskap ställt ut på välrenommerade institutioner som Tate Modern i London, Museum Kunstpalast i Düsseldorf, Louisiana Museum utanför Köpenhamn samt otaliga galleriutställningar runtom i världen.

Om auktionen
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27