"Bangalore i juli"
Signerad Lars Lerin och daterad 2006. Akvarell 102 x 153 cm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Galleri Ferm, Göteborg.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.