328
1175477

Marianna Uutinen

(Finland, Född 1961)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Marianna Uutinen
(Finland, Född 1961)

"Pink Transparent"/"With or without you".

Signerad Marianna Uutinen och daterad 1993 a tergo. Duk 92 x 73 cm.

Marianna Uutinen, finländsk bildkonstnär född 1961 i Pieksämäki. Studerade vid Konstakademien i Helsingfors och vid Institut des hautes études en arts plastiques i Paris. Hon skapar experimentella verk i akrylreliefteknik, ibland i starka neonfärger och metalliska inslag, ibland i monokromt vitt eller svart. Efter en debut på De ungas utställning 1985 blev hon snart känd för sina experimentella målningar, som ofta präglas av en stark känsla av kroppslighet. Glänsande, tillskrynklade plastytor och färgmaterial som spillt eller utpressat på duken hör till verkningsmedlen i hennes konst, som kan innehålla associativa syftningar både till nutidskonstens klassiker och måleriets arbetsprocess.

Utnämnd till professor i måleri vid Bildkonstakademien 2004. Nominerad till Carnegie Art Award 2009. Representerad i bland annat: Helsinki City Art Museum, Kiasma Museum of Contemporary Art, Helsingfors, Louisiana Museum of Modern Art, Danmark, Malmö Konstmuseum, Moderna Museet, Stockholm, Nationalmuseums, Stockholm, The National Museum of Contemporary Art, Oslo, Olle-Ohlsson-Hagalund Stiftelsen, Oulu Art Museum, Finland, Seoul Museum, Sydkorea, Tia Collection och Wihuri Foundation, Finland.

Konstnär