Arne Jones E1299
332
1122706

Banksy

(Storbritannien, Född 1974)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Klubbat pris
480 000 SEK

Banksy
(Storbritannien, Född 1974)

"Christ with Shopping Bags"

Färgserigrafi, 2004, signerad Banksy och numrerad 63/82. Bladstorlek 69 x 49 cm. Certifikat utfärdat av Pest Control 19.06.19 medföljer.

Proveniens

Inköpt 2005 på Allmänna Galleriet, Stockholm.

Konstnär

Banksy är pseudonym för en anonym engelsk grafitti-konstnär. Han har under 2000-talet kommit att räknas som en av världens mest framträdande och välkända konstnärer. Han blev först känd för sin stencilkonst i Bristol, men hans verk kan ses i flera andra städer. Hans konstverk är ofta satiriska med tonvikt på politik, kultur och etik. Han har ett stort samhällspolitiskt engagemang och finansierar bland annat ett eget fartyg som hjälper båtflyktingar i Medelhavet. Hans konst ifrågasätter ofta själva konstbranschen och han och hans medarbetare har genomfört en rad happenings där han bland annat sålt sin konst på gatan för låga priser. Hans mest kända verk är "Girl with Balloon". En version av detta motiv såldes på auktion 2018 för mer än 1 miljon GBP. Sekunden efter att verket sålts så började det destuera sig själv genom en dokumentförstörare som Banksy byggt in i ramen. Halva verket strimlades och händelsen väckte stor uppmärksamhet världen över. År 2021 kom samma verk återigen ut till försäljning och såldes då för 18,5 miljoner GBP.