Arne Jones E1299
356
1173337

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"The Lake" ur "Six Fairy Tales from the Brother's Grimm"

Etsning, 1969, signed med blyerts och numrerad AP XV, utgiven av Petersburg Press Ltd., New York. 45 x 32 cm, bladstorlek 60,5 x 44 cm

Scottish Arts Council 80.

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.