36
1184881

Rolf Rickard Thies

(Sverige, 1927-2019)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Rolf Rickard Thies
(Sverige, 1927-2019)

Unikt soffbord, Sverige 1970-tal, för arkitektens privata hem.

Ben i lackerat stål, skiva i vitt laminat med kantlister i furu, höjd 52 cm, 154 cm x 54 cm.

Slitage, mindre skador.

Proveniens

Rolf Rickard Thies privata hem, Furuboda, uppfört 1977-2006.

Rolf Thies (1927-2019). Var en arkitekt, utbildad i Karlsruhe och kom till Sverige på 1950-talet för att studera arkitektur på KTH i Stockholm. Han stannade kvar i Stockholm och startade 1960 en egen arkitektfirma. Under 1970-talet blev han internationellt känd för sina förslag inom stadsbyggnad. Under senare delan av hans karriär ritade han främst privata hus och villor. Möbler formgav han främst för eget bruk och inget kom i produktion.