367
1184084

Andy Warhol

(USA, 1928-1987)
Andy warhol, "moonwalk".
Andy warhol, "moonwalk".
Andy warhol, "moonwalk".
Andy warhol, "moonwalk".
Andy warhol, "moonwalk".
Andy warhol, "moonwalk".
Andy warhol, "moonwalk".

"Moonwalk"

Serigrafi, 1987, stämpelsignerad och numrerad TP 43/66. Tryckt av Rupert Jasen Smith, New York och utgiven av Ronald Feldman, New York 96,5 x 96,5 cm. Med stämpel från Andy Warhol Estate a tergo.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

27 959 - 37 279 EUR

Klubbat pris:
1 650 000 SEK
Proveniens

Inköpt hos Ronald Feldman Fine Arts 2010, New York.
Privat samling, Göteborg.

Feldman, IIB 404-405.

Övrigt

I år firar månlandningen 50 år – ett av den moderna historiens mest hissnande ögonblick! Och det är nästan en självklarhet att den ikoniska bilden av Neil Armstrong som tar sin månpromenad har tolkats av Andy Warhol. Det aktuella verket är ett postumt utgivet blad men kompositionen av det går tillbaka på Warhols sammanfogning av två bilder publicerade av NASA.

Om auktionen
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02