78
1178726

C Göran Karlsson

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

C Göran Karlsson
(Sverige, Född 1944)

MATTA, "Goran 4", handtuftad, C Göran Karlsson/Asplund, ca 223 x 163 cm, signerad CGK04.

Handtuftad i Indien 2006, tillverkad i endast 2 exemplar. Polykrom modernistisk komposition. Baksidan med etikett.

Obetydligt damm, smärre fläckar.

Formgivare

C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.