Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
78
1178726

C Göran Karlsson

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

C Göran Karlsson
(Sverige, Född 1944)

MATTA, "Goran 4", handtuftad, C Göran Karlsson/Asplund, ca 223 x 163 cm, signerad CGK04.

Handtuftad i Indien 2006, tillverkad i endast 2 exemplar. Polykrom modernistisk komposition. Baksidan med etikett.

Obetydligt damm, smärre fläckar.

Formgivare

C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.