"Caravaggio", vilstol, Källemo, 1998-2002.
Järnstomme, sits i flätad sadelgjord, detaljer av ek. Märkt med metalletikett VILSTOL 1 Johan Linton No 21/90 KÄLLEMO AB. Höjd 92 cm, längd ca 160 cm.
Slitage. Sadelgjorden med mindre skador.
Johan Linton (född i Stockholm 1966), formgivare och arkitekt. Vilstolen är utformad efter Caravaggios målning "Gravläggningen" och utförd i 90 exemplar.