Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
98
1179001

Mats Bäcker

(Sverige, Född 1958)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Mats Bäcker
(Sverige, Född 1958)

"Keith Richards, Ullevi 82", 1982

Signerad Mats Bäcker och numrerad 1/3 a tergo. Framtagen 2008. C-print, 140 x 92,5 cm.

Musiktidskriften "Schlager", 1982, avbildad.
Lars Nylin, "Rockboken", 1984, avbildad sid 12.

På 1970 och 80-talet var Mats Bäcker en av Sveriges mest profilerade konsertfotografer. Han följde dåtidens stora artister på uppdrag av musikpressen, men var även pionjär när han följde nystartade band som U2 och Imperiet. Moderna Museet ställde ut ett urval av Mats Bäckers fotografier 1989.
Auktionens bild är tagen vid The Rolling Stones konsert på Ullevi, Göteborg, 19 Juni 1982.