113
1190204

Michael Schilkin

(Finland, 1900-1962)
Michael schilkin, skulptur, jagande tiger, arabia, finland 1940-tal.

skulptur, jagande tiger, Arabia, Finland 1940-tal.

Glasyr i grå nyanser och brunt, stämpelsignerad M. Schilkin Arabia. Längd ca 69,5 cm, bredd ca 29,5 cm, höjd ca 17 cm.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

11 650 - 13 979 EUR

Klubbat pris:
145 000 SEK
Proveniens

Inköpt sannolikt på 1940-talet, därefter i arv.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77