vaser, 2 st, Arabia, Finland 1950-tal.
Stengods, glasyr i bruna nyanser, signerade ARABIA KS. Höjd 33,3 och 35,2 cm.
Den lägre med mynningsnagg.
Oili Mäki (red), "Taide Ja Työ - Finnish Designs of Today", Werner Söderström Osakeyhtiö Porvoo Helsingfors 1954, järnför liknande vaser avbildade sid 111.