Arne Jones E1299
149
1170843

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

Fiskfat med sil, Köpenhamn 1918. 830/1000, svenska importstämplar GAB F, design nr 206

Ovalt, dekor i relief av växtornament, lös sil med stiliserade växtornament och snäckor, ringhänklar. Längd 58 cm, vikt 2240 g.

Smärre repor.

Tilläggslista

Ring till silfat saknas. Ring-shaped handle missing.

Proveniens

Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.