149
1170843

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg jensen, fiskfat med sil, köpenhamn 1918. 830/1000, svenska importstämplar gab f, design nr 206.

fiskfat med sil, Köpenhamn 1918. 830/1000, svenska importstämplar GAB F, design nr 206

Ovalt, dekor i relief av växtornament, lös sil med stiliserade växtornament och snäckor, ringhänklar. Längd 58 cm, vikt 2240 g.

Smärre repor.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 592 - 7 456 EUR

Klubbat pris:
65 000 SEK
Tilläggslista

Ring till silfat saknas. Ring-shaped handle missing.

Proveniens

Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69