184
1170330

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
7 110 - 10 700 EUR
7 520 - 11 300 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Gröna rabatten", flossa, ca 329,5 x 229,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1944.

Något slitage och smutsig, fläckar varav en med missfärgning. En långsida med obetydliga skador, ett fåtal fransar är skadade, ett fåtal fransar saknas. Den orientaliska flätan och fransarna möjligen senare.

Proveniens

Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch 28; Plath, Iona: The Decorative Arts of Sweden, New York 1966, plansch sid 46; Harrison Beer, Eileena: Scandinavian Design, USA 1976, plansch sid 134; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 146-147.

Ett exemplar av "Rabatten" finns på Malmö museum, en "Rabatten, grön" vävdes till Svenska Handelskammaren i London. Skeppsredare Dan-Axel Broström, Göteborg, ägde en stor "Rabatten, blå" (574x256 cm) som såldes på Bukowskis Moderna 509 27/10-98.