186
1162088

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Nellicka", flossa, ca 110,5 x 73 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1950. (Ovanlig). Jämför Bukowskis, Modern Art + Design 598, # 201.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga fällningar, sidorna med smärre trampveck, en skadad kortsida, en kortsida med obetydliga skador, fransar saknas.

Jämför FORM Svenska Slöjdföreningens Tidskrift 9/10 1951, Röda salongen på hotell Malmen i Stockholm, plansch sid 183.