Arne Jones E1299
188
1190656

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 640 - 7 590 EUR
7 600 - 8 690 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Gråingen Juliana", flossa, ca 255,5 x 197 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. Mönster i olika ljusgrå, blekgula och ljusbruna nyanser.

Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador, senare fransar, en frans saknas.

Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 74.

En stor "Rödingen" beställdes till Svenska Handelsbanken i Stockholm. Bukowskis tackar Angelica Persson, VD Märta Måås-Fjetterström AB, för hjälp med titeln på mattan.