MATTA, "Bankrabatten grön", flossa, ca 246 x 211,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1966.
Något smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, ställvis något slitna fransar.