194
1182246

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 252,5 x 177 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Något slitage, smutsig, stora fläckar. En kortsida med smärre skador och ställvis skadade fransar, en kortsida saknar den orientaliska flätan och originalfransar.