196
1185996

Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 190 - 3 070 EUR
2 280 - 3 190 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

(Sverige, 1916-1992)

MATTA, "Stammen", gobelängvariant, ca 270,5 x 186,5 cm, signerad AB MMF AML

(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg). Komponerad 1949. (Ovanlig).

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Bandkantade kortsidor.

Jämför Märta Måås-Fjetterström AB - Workshop and showroom at Båstad, plansch sid 4.