198
1169256

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Rubirosa grön", gobelängteknik, ca 243,5 x 175 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1958.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav några lite missfärgade. En skadad frans. Den orientaliska flätan och fransarna senare.