205
1188353

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Blå Esset", rölakan, ca 248,5 x 191,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar. Kortsidornas orientaliska fläta med smärre skador och lagningar, fransar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 64; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 82.

Formgivare