MATTA, "Matta 232" eller variant av den, rölakan, ca 355,5 x 245,5 cm, signerad AÖ invävt och AGDA ÖSTERBERG broderat.
Stora polykroma fält med geometriska figurer. Ljust blågråmelerad bård. Tillverkad utan fransar.
Något slitage och smutsig, fläckar.
Bukowskis tackar Robert Vikström för hjälp med viktig information.