227
1181351

Elisabet Hasselberg-Olsson

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Elisabet Hasselberg-Olsson
(Sverige)

VÄVD TAPET, ca 166 x 121 cm, signerad EO (Elisabet Hasselberg-Olsson)

Signerad på fodret: 1984 EO. Motivet påminner om ”Minnet av ett landskap” - som sedan 1983 hänger i plenisalen i Sveriges riksdag.

Något slitage och smutsig, fläckar.

Elisabet Hasselberg-Olsson är mest känd för sin stora vävda tapet som hänger i Riksdagshusets plenisal sedan 1983. Denna vävnad skymtar ofta fram i nyhetssändningarnas debatter från Riksdagen. Detta verk kallas ibland Riksväven och är 54 kvadratmeter. Den heter "Minnet av ett landskap". Väven består av 200 olika grå nyanser av lin, från Sveriges alla landskap.

Formgivare

Inom svensk textilkonst innehar Elisabet Hasselberg-Olsson en särställning. Hon är självlärd och använder praktiskt taget uteslutande lingarn i förhållandevis enkla vävtekniker. Med hjälp av det ofärgade linet har hon skapat en egen magisk bildvärld. Naturens former och färger har inspirerat till renhet och klarhet och allt överflödigt har skalats bort. Ljuset spelar en viktig roll och betraktaren upplever en svävande känsla. Formerna tycks upplösa sig och försvinna i fjärran. Vad som återstår är en poetisk bild oftast av naturen.
Elisabet Hasselberg-Olsson har utfört många offentliga uppdrag. Den stora vävda tapeten i Riksdagens plenisal är den mest kända. Hasselberg-Olsson har även gjort en väv till Sky City på Arlanda flygplats.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

295. Ernst Billgren, "Ren med ljuskrona".
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Budhistorik
165 000

ditt bud
Aktuellt bud:
165 000 SEK