Koppar, delvis patinerad, skogsmotiv med rådjur och hjortar etc, skärmar i form av kottar, fem ljuspunkter, signerad och daterad 1916. Höjd ca 100 cm, diameter ca 55 cm.
Undre skärm saknas.
Fabrikör Erland P.Olsén, Arvika, därefter i arv.
Denna jugend-lampa har under senare tid alltid hängt över matbordet av Gustaf Fjaestad, katalognummer 620:232.